Fontainebleauská škola: Gabriella d´Estrées se sestrou

Ikonický obraz dějin umění dodnes upoutá pozornost , jemností, humorem i lehce skandálním kořením.

gabrielle-estrees-louvre

Gabriella d´Estrées se sestrou je olej na dřevě o rozměrech 96 x 125 centimetrů, dílo vzniklo někdy kolem roku 1596, kdy králova milenka Gabrielle čekala dítě, a musel být dokončen ještě před rokem 1599, kdy portrétovaná kráska zemřela při dalším obrazu. Slavný obraz se nachází ve sbírkách Louvru, kam byl zakoupen roku 1937.

 

Francouzský král a mecenáš umění František I. se počátkem 16. století rozhodl přestavět středověký královský hrad ve Fontainebleau na luxusní královskou rezidenci. Ohromné množství práce, které bylo na zámku potřeba vedlo k povolání mnoha umělců a řemeslníků z Itálie. Styl, který tito umělci do Francie přivezli významně ovlivnil podobu francouzského umění, zejména pak eleganci a jemnost linií a proporcionalitu.

 

Autora tohoto jízlivého obrazu neznáme, ale zachycuje naprosto běžnou koupel dvou záhadných ženských figur. Gesto sestry, která se dotýká ňadra Gabrielle, je narážkou na plodnost a na předpovězený sňatek s Jindřichem VI. Obraz je orámován dle dobového zvyku baldachýnem s pečlivě provedenou drapérií, v zadním plánu je v místnosti s hořícím krbem vyšívající žena v renesančních šatech s krajkovým límcem.

Přidat komentář