Výstava: Divoké narozeniny Maxipsa Fíka aneb Jiří Šalamoun dětem – Galerie Villa Pellé

Divoké narozeniny Maxipsa Fíka aneb Jiří Šalamoun dětem je výstava, která se právě koná v bubenečské Galerii Villa Pellé do 12. července 2016. Magický fantazijní svět jednoho z nejvýznamnějších ilustrátorů druhé poloviny dvacátého století a tvůrce animovaných filmů Jiřího Šalamouna přitahuje děti i rodiče několika generací a je zdrojem poezie, radosti, hravé nostalgie, ale i ironie a černého humoru. Jiří Šalamoun ve svém díle originálně propojuje svět dětské fantazie se zkušenostmi dospělých. A tak na výstavě budou Maxipsu Fíkovi dělat rovnocennou společnost originály ilustrací ke knihám Poslední Mohykán, Hobit, Pan Tau, Tracyho tygr nebo loutkovým hrám. Filmové příznivce jistě potěší kolekce Šalamounových filmových plakátů.

maxipes_fik

V relativně nové pražské Galerii ve Vila Pellé v diplomatické části pražské Bubenče se právě koná výstava Jiřího Šalamouna. Současný trend pořádat výstavy s dětskými koutky zde na rozdíl od jiných má své opodstatnění, protože podstatná část Šalamounovy tvorby je zaměřena na děti. Na druhou stranu na výstavě uvidíte i temnější stránky jeho tvorby, které kurátor výstavy díky členitosti galerie mohl umístt tak, aby je děti mohly úspěšně přeskočit. To je pro rodiče bezesporu dobrá zpráva, ale pochopitelně hlavně pro příznivce autorovy tvorby.

Naše redakce byla pozvána na komentovanou prohlídku i vernisáž a výstavu můžeme vřele doporučit. V prostorách galerie je zajímavě uspořádána Šalamounova tvorba, od filmových plakátů a ilustrací až po hlavní tahák Maxipsa Fíka, o kterém se zde dozvíte snad úplně vše. V dolní části je pak připravena nabídka několika fólií Jiřího Šalamouna z animovaného Fíka, která bude nabídnuta k aukčnímu prodeji, jejíž výtěžek bude věnován dětem v nouzi. Návštěvu výstavy tak můžete spojit i s příjemnou procházkou po blízkých krásných secesních a prvorepublikových vilách.

vernisážpellevila1

Výstavu bude po celou dobu provázet bohatý doprovodný program, zahrnující komentované prohlídky s kurátorem PhDr. Janem Rousem a grafikem a scénografem výstavy Lubošem Drtinou, přednášky a besedy o osobnosti a díle Jiřího Šalamouna, animační programy a tvůrčí dílny. Pro návštěvníky výstavy budou pak jistě velkým lákadlem hravé nedělní Mumraje, aneb tvůrčí odpoledne v zahradě pro rodiče s dětmi s účastí zajímavých hostů, kde bude možné si vytvořit leporelo, tahacího panáka, maxipuzzle či maxikomiks, ale také pohovořit o životě s Josefem Dvořákem nebo si nazout vlastní skákací boty. Více informací k programu najdete na webových stránkách www.salamoundetem.cz.

 

Výstava Šalamoun dětem aneb divoké narozeniny Maxipsa Fíka je v Galerii Villa Pellé v Praze 6, Pelléova 10. Otevírací doba: denně mimo pondělí od 13 do 18 hodin, nebo dle dohody.

 

 

Jiří Šalamoun, nar. 1935, v letech 1952-1962 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a Hochschule für Graphik und Buchkunst v Lipsku. Jeho tvorba zahrnuje téměř stovku ilustrovaných knih, podobné množství grafik, filmové, divadelní a výstavní plakáty, množství grafických úprav a konečně řadu kreslených filmů, z nichž nejpopulárnější se stal večerníček o životě Maxipsa Fíka (1976), rozpracovaný později do několika knih. Od roku 1990 do roku 2003 vedl ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1992 byl jmenován profesorem. Jako hostující profesor působil v devadesátých letech na Letní akademii v Salzburgu, založené Oskarem Kokoschkou, a na akademii v Miami, USA. Žije v Praze na Vinohradech.

 

 

Přidat komentář