Pieter Bruegel st. : V zemi peciválů

Obraz byl zakoupen do sbírek císaře Rudolfa II. a je nabíledni, že v souvislosti s českým prostorem získává zcela novou interpretaci.

Bruegel

1567, olej na dřevě, 52 x 78 cm, signováno a datováno, zakoupeno do sbírek v Alte Pinakotheke München v roce 1917

Přesné datum narození Pietra Brueghela není známo, narodil se nejspíš někdy mezi lety 1525 až 1530 ve městě Breda na severu Brabantska. Obraz V zemi peciválů pak namaloval ve velkém tvůrčím rozmachu. V letech 1567 – 69 (kdy předčasně zemřel), namaloval ohromných 45 pláten!

Země peciválů, která je v nizozemské literatuře známá také jako Luilekkerland (země lenosti a nenasytnosti), má pověst mýtického místa, kde není nutné pracovat a kde jídlo, pití je tak dostupné, že stačí jenom otevřít pusu, abychom je dostali.

Na obraze vidíme celkem tři hlavní postavy – úředníka, rolníka a vojáka. Všichni si pospávají na zemi pod stolem, který je pevně spojen se stromem. Úředníkova kniha, papíry, inkoust a pero leží nečinně, stejně jako rolníkův cep a vojákovo kopí a ochranná rukavice. Dále uprostřed obrazu pozorujeme napůl snězené vejce, které ve své skořápce běží mezi rolníka a úředníka.

Stůl přidělaný ke stromu je zatížený částečně snědenými pokrmy a nápoji. Napravo za stromem vidíme nějaký pečený druh drůbeže, který leží na talíři připraven k požití. Za ním je opečené prase, které běží s nožem vraženým pod kůži. Na levé straně se rytíř vynořuje z přístavku, jehož střecha je složená z mís naplněných koláči. S otevřenou pusou čeká na opečeného holuba (holub se postupem času vytratil, z důvodu restaurátorských prací). Plůtek za stromem je vytvořen z propletených nožiček párků.

Brueghel v tomto obraze s jistotou odsuzuje zlozvyky, jako jsou lenost a obžerství.

Přidat komentář