Hand Made Dreams – výstava české bižuterie

Česká bižuterie je velká kapitola v dějinách českého uměleckého řemesla a skutečnost, že má stále ve světě velké slovo připomíná aktuální výstava Českých center.

hand made dreams

Výstava Handmade Dreams konaná v Rytířské ulici na Praze 1 v Českých centrech představuje v kurátorském výběru Petra Nového (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Česká bižuterie je – stejně jako české sklo – od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety.  Výrazy jako „Bijoux de Bohème“, „Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě.

hand made dreams_2

Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky poučené aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovedností a unikátní technologické znalostí výrobců ze severu Čech výrobců proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld.

Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy. Na Jablonecku působí další desítky dalších společností. Na výstavě se představí dále firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou mírou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji, proto i ony mají ve výběru své důležité místo; jsou to SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec – Šperk & bižuterie (ateliér). V neposlední řade se návštěvník seznámí i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských  značek (ZORYA a LLEV studio).

hand made dreams_3

Výstava bude v budoucnu putovat hned po celé řadě Českých center, a to i díky velmi zajímavému a originálnímu pojetí expozice. Designér Jakub Berdych vytvořil místo obligátních výstavních panelů prostorové vitríny, která připomínají filmová světla. Dámy si tak budou moci prohlédnout rovnou na výstavě v odrazu skleněného stojanu, jak jim jednotlivé šperky budou slušet.

A protože co Čech to kreativec, přijměte pozvání také na tento páteční workshop:

Současná česká módní bižuterie | 3. 6. 2016 10:00-18:00

Tvůrčí dílny z komponentů firmy Preciosa pod vedením lektorek z Galerie hlavního města Praha. Tvůrčí dílny jsou určeny v dopoledních hodinách pro školy a v odpoledních hodinách se můžou přidat rodiny s dětmi.

Vstupné je volné.

Přidat komentář