Slavné okamžiky českých dějin umění: Prolog

Tento seriál na RealArts.cz mě napadl již před drahnou dobou, ale úplně jsem nevěděl jak se tématu chopit.

slavne_okamziky

Nápad na seriál o slavných okamžikách českých dějin umění ke mně přišel už na začátku existence našeho magazínu, ale čekal jsem, zda se vůbec chytneme a bude nás někdo číst. Oslovil jsem proto již před časem pana Doc. PhDr. Jiřího Dvorského, Csc., emeritního ředitele Akademie věd Československa, zda by mi na diktafon nenahrál vzpomínky na výstavu Praha kolem roku 1600, která se konala za železnou oponou a byla naprosto zásadní nejen pro český dějepis umění, ale objektivně pro celý svět. Docent Dvorský byl nápadem nadšen a své vzpomínky mi sdělil.

 

Pan docent mě následně navedl i na další zajímavé okamžiky, třeba na první rudolfínské symposium v pražském Savarinu organizované Prof. Jaromírem Neumannem, které s velkým zpožděním vyšlo v časopise Umění, neskutečnou znaleckou odbornost Prof. Kouřimského, který při návštěvě Monseratu správně určil opál v rámu Černé madony monseratské a těch příběhů, které můžeme představit je samozřejmě mnohem víc. Kromě psaného seriálu na našem magazínu, bude náš seriál obsahovat také audionahrávky.

 

Myslím, že takový seriál může být velmi zajímavým přínosem pro budoucí historiky umění, ale i zájemce o dějiny, kteří v něm najdou dosud nepublikované skutečnosti. V prvním díle se vypravíme do osmdesátých let na již avizovanou výstavu Prag um 1600. Milí čtenáři, jak mnozí z Vás víte, pan Doc. PhDr. Jiří Dvorský, nás již před nějakou dobou opustil, takže v našem prvním díle uslyšíte jeho vůbec poslední nahrávku.

Přidat komentář