Slavné okamžiky českých dějin umění: Výstava Rudolfa II. v Essenu

V dnešní epizodě se vrátíme do 80. let minulého století, kdy se Akademie věd ČSSR rozhodla díky Kruppově nadaci vystavit v Essenu rudolfínské umění a jelikož se výstava nekonala za železnou oponou, mohli na ní diváci spatřit pražské artefakty nebývalé hodnoty.

slavne_okamziky

Velká mezinárodní výstava o rudolfínském umění a době proběhla v roce 1987 v Essenu ve Villa Hügel a v menším rozsahu pak následně ve Vídni. K výstavě byl publikován rozsáhlý katalog, ale také z české strany naprosto zásadní dílo Umění na dvoře Rudolfa II., kde pod vedením Jiřího Dvorského publikovaly své statě Eliška Fučíková (malířství), Ivan Muchka (architektura) a Beket Bukovinská (umělecké řemeslo). Kniha vyšla ovšem až po sametové revoluci, ačkoli text byl sepsán již v roce 1988. Zmínění úlohy Jiřího Dvorského však v českém vydání nenaleznete, ačkoli v Německu historici umění vědí velmi dobře, jaký díl práce odvedl.

podcast_realarts

V následujícím audiozáznamu pořízeném v říjnu 2013 si přehrajte, jak mi Doc. Jiří Dvorský odpovídá na otázku, jak by popsal rudolfínské sbírky.

 Rudolfínské sbírky – Jiří Dvorský

V této audionahrávce hovoří o svých spolupracovnících z Akademie a popisuje výzkum, který položil základy pro další badatelskou činnost v tuzemsku i zahraničí.

Pracovníci AV ČSSR – Jiří Dvorský

V poslední audionahrávce popíše výstavu v Essenu, ze které vznikl velmi zajímavý katalog, který je dodnes základní literaturou.

O výstavě v Essenu – Jiří Dvorský

zprava - Jiří Dvorský, Ondřej Slanina. archiv realarts.cz, foto z roku 2009

zprava – Jiří Dvorský, Ondřej Slanina. archiv realarts.cz, foto z roku 2009

Bílým místem v českém dějepisu umění je nepřiznání skutečných zásluh Jaromíru Neumannovi, které si připomeneme v dalším díle našeho seriálu. Právě Jaromír Neumann inicioval I. symposium o rudolfínském umění v restauraci Savarin (dnešní casino v ulici Na Příkopě v paláci Sylva Taroucca), jehož sborník, mimojiné i z politických důvodů, nespatřil světlo světa. Fragmenty vyšly v průběhu několika let v časopise Umění.

 

Přidat komentář