Výstava: Wanderlust v Berlíně

V berlínské Staré Národní galerii právě probíhá výstava Wanderlust – From Caspar David Friedrich to Auguste Renoir a jaká je?

Friedrich_Wanderer_ueber_dem_Nebelmeer

Ikonický obraz Poutník nad jezerem mraků malíře Caspara Davida Friedricha ovlivnil Ondřeje Havelku v před pár týdny uvedeném historickém naturálním dramatu Hastrman. Jak zřejmě víte, tento obraz není z berlínských sbírek. Do Národní galerie jej společně s mnoha dalšími obrazy zapůjčila Hamburger Kunsthalle. Právě hamburské obrazy tvoří základ pro výjimečnou výstavu, jejíž hlavním motivem je poutnictví v malířství 19. století.

Kolem roku 1800 se stalo poutnictví fenoménem, stačilo k tomu Rousseauovo zvolání zpátky do přírody nebo Goetheho poezie. Poutnictví je vzácná možnost poznávat jak krajinu, ve které se poutník prochází, tak krajinu své duše. Romantismus odstartoval objevy krajinářů, kteří na své vlastní nohy poznali přírodu z nečekaných úhlů.

Výstava obsahuje díla mistrů jako Caspar David Friedrich, který je pochopitelně symbolem výstavy, Carl Blechen, Karl Friedrich Schinkel, Johan Christian Dahl, Richard Wilson, Christen Købke, Gustave Courbet, Iwan Kramskoi, Ferdinand Hodler, Auguste Renoir, Emil Nolde, Ernst Ludwig Kirchner, Otto Dix a Ernst Barlach.

wanderlust_exhibition

Výstava je organizovaná do tematických sekcí: Objevy přírody; Životní cesta; Umělecká putování; Procházky; Itálie – krajina touhy; Krajiny putování na sever od Alp. Výstava obsahuje četné zápůjčky ze sbírkových kolekcí v Evropě a USA a doplňují je obrazy z berlínské Národní galerie. Výstava obsahuje na 120 obrazů.

O výstavu je značný zájem. Koná se až v horním patře budovy Staré Národní galerie a pokud ji chcete navštívit, je dobré pořídit vstupenku i do sbírek galerie. Rozdíl v ceně je minimální. Objektivní potíží je velké množství děl, které jsou umístěné po obou stranách relativně úzkých chodeb a značný počet návštěvníků, díky kterým si divák nemá příliš velkou šanci obrazy mimo hlavní sály prohlédnout. Možností tedy je přecházet a počkat si až vlny návštěvníků opadnou a vrátit se k obrazu, který si chcete prohlédnout. Tento problém ale mohou vyřešit komentované prohlídky.

Téma poutnictví, které si kurátoři vybrali, zpracovali přesvědčivě. Vybraná díla v různých sekcích popisují krátké procházky městskou krajinou, procházky přírodou nebo horské túry. Zajímavým je zobrazení figur na těchto obrazech. Friedrichovy obrazy jsou známé, ostatně v jeho monografii je zajímavě popsán jeho autorský styl, kdy autor nechává diváka obrazu vstupovat společně s ním do působivých krajin. Návštěvník si tak může sám udělat vlastní úsudek, jak malíři zpřítomňovali divákovi radost ze svých putování, což je ostatně i motto výstavy. A to je naplněno měrou vrchovatou.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Web výstavy je:

www.wanderlustinberlin.de

Přidat komentář