Za svatým Františkem do Assisi

Svatý František z Assisi patří mezi nejoblíbenější světce a na to se musíte připravit, když ho vyrazíte navštívit, je totiž dost pravděpodobné, že stejný úmysl má několik tisícovek dalších lidí každý den.

Assisi_nadrazi

Do Assisi je dobré spojení vlakem, a to buď z Říma nebo Perugie. Počítejte ale s tím, že až vlak zastaví v kýžené stanici Assisi čeká vás rozhodování, které bude souviset s věkem a přímo úměrně s fyzickou kondicí. Jak totiž vidíte krásně na této fotografii z vlakové stanici Assisi je to do historického centra docela štreka. Ke zdolání značného převýšení můžete využít turistický bus, sednout na kolo nebo se vydat po pěší stezce. Pochopitelně, že musím doporučit cestu pěšky, nečekali jste snad ani nic jiného, že?

kopec_Assisi

Během cesty vzhůru za svatým Františkem se totiž budete moci kochat krásnou krajinou a vyhlížet krásné stavby hrdě se tyčící na kopci. Podle fyzické kondice se ale zhruba za necelou hodinku ocitnete u brány do historického Assisi, kde vám nápis oznámí, že vstupujete do města dobra a míru. Na náměstí svatého Petra pak uvidíte dvojitou baziliku sv. Františka. Proč dvojitou? Protože díky terénu má bazilika horní a spodní část, které jsou stavebně odděleny a mají samostatný vchod. Ve spodní bazilice je pak krypta s ostatky světce a jeho kumpánů.

bazilika sv. Františka

bazilika sv. Františka

Ačkoli je pochopitelně bazilika prostorem k modlitbě a rozjímání, zřejmě vás překvapí velké množství turistů a duchovní s mikrofony, kteří při velkém šumu pronáší latinské ,,Silentio!“ Tvůrcem baziliky byl bratr Eliáš, talentovaný umělec a třetí generální ministr františkánského řádu (1232 – 1239). Stavba byla započata 17. července 1228, den po kanonizaci Františka papežem Řehořem IX.

Obecně k Assisi. Je dobré zmínit, že tam žije zhruba 25 000 obyvatel a je tam velké množství klášterů. Dovolte mi malou osobní poznámku. Je to už několik let co můj kamarád ze střední uvažoval, co dál se svým životem. Dějiny umění ho nebavily, respektive dostatečně ho nenaplňovaly, dostal kopačky a stále měl pocit, že by měl dělat něco smysluplnějšího. Nechci ho podezírat, že se prostě jen nechtěl učit a pracovat, ale odjel na roční pobyt do Assisi, kde se připravoval na duchovní dráhu. Tam ocenil zejména klášterní kuchyni, protože se tam docela spravil a každý večer si vzal z kuchyně vyhlášené místní červené z Montepulciana d´Abruzzo. Po roce odjížděl z místa dobra a míru v ideálním rozpoložení a i když nakonec do církve profesionálně nevstoupil, dnes je ženatý a má děti a věnuje se nepřekvapivě dějinám umění.

Vraťme se ale k Assisi. František není jediný slavný světec z tohoto města. Na opačném konci města je totiž ještě klášter klarisek a vy už možná víte, že zakladatelka tohoto řádu svatá Klára je rovněž z Assisi.

dom rufino

Další zajímavou památkou je Duomo San Rufino, který začal stavět ještě v románské době stavitel Giovanni da Gubio, ale stavba byla dokončena až koncem století 13. V kostele je pochopán svatý Rufino.

minerva

V samotném centru města, které určitě neminete, protože tam pulzuje čilý městský ruch je palác Minervy, ačkoli původně byl věnován mocnému rekovi Herkulovi. Dnes je v něm kostel Santa Maria sopra Minerva.

pevnost Rocco Maggiore

pevnost Rocco Maggiore

Místo, které byste v Assisi neměli minout je obrovská pevnost Rocco Maggiore, která se mohutně vypíná nad městem a je z ní naprosto neuvěřitelný výhled do kraje. Příjemnou vzpruhou může být také zahradní občerstvení, kde se můžete osvěžit chlazenými nápoji nebo něčím malým k snědku a věřte, že to budete potřebovat.

od rocco vyhled

Přidat komentář