Výstava: Hana Podolská – legenda české módy

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze ještě měsíc vystavuje expozici Hana Podolská – legenda české módy a jaká je tato výstava?

Podolska_1

Hana Podolská – legenda české módy je rozhodně krok správným směrem v koncepci výstav Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, ačkoli nese některé nešvary současnosti, které stále přetrvávají z dob minulých.

Výstava popisuje na několika desítkách exponátů mimořádnou osobnost Hany Podolské, která dokázala v pražských podmínkách nabídnout svým zákaznicím prvotřídní servis a evropskou kvalitu. Oblékaly se u ní manželky diplomatů, filmové hvězdy, automobilová závodnice Eliška Junková, manželka prezidenta Beneše Hana Benešová a jak praví v rozhovoru na filmové projekci zejména Adina Mandlová, o které Hana Podolská říká, že nádherně vypadala a držela slovo, takže pokud od ní dostala kolekci šatů do filmu, udělala vše proto, aby se všechny ukázaly na plátně.

Podolska_4

Výstava obsahuje kromě oděvů i návrhy kostýmů, filmové plakáty, četné fotografie a další dokumenty, které se vztahují k zobrazení slavného salónu. Diváka potěší a příjemně překvapí, že hned několik modelů by si mohly dámy vzít do společnosti i dnes a nemusely by se stydět.

Objektivním problémem jsou rozsáhlé výstavní texty, tedy typický nešvar českého výstavnictví. Biografická data jsou rozšířena o naprosto nesmyslné údaje, které jsou lekcí z dějepisu. Vzhledem k zaměření výstavy je naprosto zbytečné dávat do dat politické významy let 1918, 1938, 1968 a dokonce i 1989. Spojení s oslavami státnosti výročí Československa tak budí rušivým a nuceným dojmem, kromě toho, že se k výstavě absolutně tematicky nehodí a je to zjevně úlitba bohům. Vyloženě odfláknutá je instalace videoprojekce, kdy není seřízený projektor a zjevně nejsou ani sjednocené formáty videa, takže modelkám třeba chybí hlavy. Zamrzí také cena katalogu, která je 540 korun, což provedení publikace a formátu absolutně neodpovídá.

Podolska_2

Výstava ovšem stojí za návštěvu, protože právě to hlavní, tedy modely Hany Podolské jsou instalovány velice pěkně a jestliže mohu porovnat s nedávnou výstavou kostýmů v Kunstgewerbe Museum v Berlíně je ta pražská lépe provedená, což potěší.

Podolska_3

Přidat komentář