Jak Italové bojují o návštěvníky svých muzeí

Jsou to už bezmála čtyři roky, co jsme na RealArts psali, jak Italové začali bojovat o návštěvníky italských muzeí. Čísla byla v roce 2015 jasná, Louvre měl 8,5 milionů návštěvníků, Britské muzeum v Londýně 5 milionů, zatímco Itálii – kolébku renesance řádově o dost méně, nejpopulárnější Uffizi 1,5 milionu, což nestačilo ani na první světovou desítku. Italská vláda proto zahájila změny.

Uffizi Gallery

Britský list The Telegraph tehdy uvedl, že několik prestižních italských muzeí, včetně slavné galerie Uffizi ve Florencii, dostalo poprvé v historii jako nové ředitele cizince. Vláda doufala, že tímto krokem zamezí další stagnaci svých slavných kulturních institucí.

Nové vedení přišlo do dvaceti muzeí. Sedm z nových ředitelů přišlo po mezinárodním konkurzu ze zahraničí, vede Německo a Velká Británie, třináct ředitelů jsou Italové, kteří ovšem povětšinou předtím působili v cizině.

 

Do čela nejnavštěvovanější galerie Uffizi ve Florencii přišel Němec, tehdy sedmačtyřicetiletý kunsthistorik Eike Schmidt. Jeho zájmem je boj s nekonečnými frontami před muzeem. „Když někdo z Ameriky nebo Číny přijde do Uffizi a stráví dvě nebo tři hodiny ve frontě, není to ideální začátek,“ řekl Schmidt agentuře AP. Zvažuje prý prodej vstupenek online přes počítač nebo chytrý telefon.

vat_3

A jak to tedy vypadá na začátku roku 2019? Britské muzeum si výrazně polepšilo, loni ho navštívilo dokonce 6,4 milionů návštěvníků. Pohoršil si Louvre, který je ale stále se 7 miliony návštěvníky nejnavštěvovanějším muzeem světa. Vatikánská muzea jsou na 4. místě a navštívilo je neskutečných 6,1 milionů návštěvníků. A kde je tedy zbytek Itálie. V první desítce sice nejsou, ale Uffizzi se může pochlubit nárůstem návštěvnosti o 725 000 návštěvníků (podle údajů z loňského léta) a aktuálně je na 17. místě.

Jak mohu objetivně posoudit, Italové se snaží vycházet návštěvníkům mnohem více vstříc. Weby jsou v roce 2019 přehlednější než v roce 2015, angličtina už je naprostou samozřejmostí. Uffizzi má možnost časových vstupenek, takže je doufejme vidět světlo na konci tunelu.

Přidat komentář