Renesanční mistři kolorismu Mantegna a Bellini vystavují v Berlíně

Berliner Gemäldegalerie pokračuje s úspěšnými výstavami renesančního umění na území Německa a po výstavách v Mnichově a Stuttgartu představí mistry kolorismu.

Mantegna_Bellini_vystava

Výstavy v Mnichově a Stuttgartu byly celkem velkorysé, zatímco v Mnichově se vystavovali mistři 15. století a ve Stuttgartu benátští mistři v čele s Tizianem, pak Berlín vystaví „pouze“ obrazy Andrey Mantegny (kol. 1431 – 1506) a Giovanni Belliniho (kol. 1435 – 1516). Kromě toho, že byli současníci, jak vidíte z biografických dat, byl Bellini také Mantegnův švagr. Výstava začala 1. března a potrvá až do prázdnin, tedy 30. 6. 2019.

 

Velkorysá výstava představí více než 100 obrazů, což z ní dělá bezesporu událost jarní výstavní sezóny. V Berlíně tak budou viset obrazy zapůjčené z galerie ve Washingtonu, z pařížského Louvru, madridského Prada a zejména londýnské National Gallery London, která je také partnerem výstavy a jež obrazy zapůjčila vůbec poprvé ve své historii. Ostatně výstava byla v Londýně k vidění už od loňského října a nyní už je instalována v Berlíně.

 

Andrea Mantegna (Mrtvý Kristus) pocházel z Padovy a oženil se do rodiny významných benátských malířů rodu Bellini. Patriarcha Jacopo Bellini patřil k nejuznávanějším portrétistům své doby. Mantegnův styl objektivně přispíval k diskusi a změně stylu Giovanniho Belliniho. Jejich společná práce trvala po celé desetiletí, než se jejich cesty rozdělily a Mantegna se přestěhoval do Mantovy, kde se stal dvorním malířem pro rod Gonzagů. Giovanni v Benátkách zůstal a právě tato výstava osvětlí oba tvůrčí přístupy dvou velkých renesančních mistrů. Kromě malířských pláten budou v rámci velké výstavy představeny i práce na papíře z různých proveniencí. Katalog k výstavě je již vytištěn a k mání na výstavě.

 

POZVÁNKA

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S KURÁTORKOU

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Bellini_-Mantegna_cartella-stampa

Přidat komentář