Zdeněk Burian má výstavu obrazů a ilustrací v Obecním domě

Jeden z nejoblíbenějších malířů a ilustrátorů pravěké a dobrodružné literatury Zdeněk Burian má výstavu v Obecním domě v Praze.

sirym svetem

Na výstavě jsou vystaveny dvě stovky obrazů proslulého ilustrátora Zdeňka Buriana. Vedle indiánů a kovbojů také mamuti a praještěři, Mauglí s Baghírou, Hoši od Bobří řeky nebo Verneovo Ocelové město. Výstava se jmenuje Širým světem. Nazvaná je podle časopisu, ve kterém Burian od třicátých let minulého století publikoval. „Do každého ročníku přispíval řádově desítkami ilustrací a ještě třemi čtyřmi velkými cestopisnými tably, která se jmenovala Země a lidé,“ řekl pro aktualne.cz kurátor výstavy a galerista Jakub Sluka.

Zdeněk Burian se narodil v Kopřivnici v roce 1905. Malířství studoval na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru u prof.  Obrovského a poměrně záhy vstoupil do výtvarného světa jako profesionál. Svou první knihu opatřil ilustracemi již v roce 1921 a od té doby ilustroval ohromné množství knih a časopisů. Proslul jako ilustrátor dobrodružných knih pro mládež od Karla Maye, Daniela Defoa, Rudyarda Kiplinga, Jacka Londona ale samozřejmě i českého spisovatele pravěké dobrodružné literatury Eduarda Štorcha.

burian_vinetou

Osudovým pro něj bylo setkání s docentem Josefem Augustou, díky kterému se začal věnovat rekonstrukcím vyhynulých pravěkých tvorů, které zasazoval do prehistorických krajin. Právě tato tvorba mu přinesla mezinárodní popularitu i uznání od odborné veřejnosti, zejména zahraniční. Burianova mimořádná síla spočívala zejména v naprosté precizi techniky kvaše. Jsou to právě Burianovy obrazy, které pak výborným způsobem oživil na filmovém plátně Karel Zeman v nestárnoucí klasice pro děti a mládež Cesta do pravěku. Sluší se však dodat možná, nejen pro děti.

Známý burianolog Aleš Durčák Burianovu techniku vystihl těmito slovy:“ V ilustracích se setkáváme s „rozmáznutými“ technickými grify, s rozpíjením ploch a se symbolickými náznaky krajinného prostředí. Narůstají hladké modelace těl, ryze burianovské mlhy či rozpitá příroda – to vše doplňováno polostínovými efekty. Právě přebíjení plochy mnoha ostrými detaily, často iracionálními, kdy perspektiva světla nemá v ilustraci svou přísnou logiku, je jedním z nejdominantnějších rysů Burianova mistrovství. To, že jedna část ilustrace je malována švihem, jen náznakem, že jeden detail je zahalen do mlhavé atmosféry, zatímco další detail ostře vystupuje z obrazu, že do očí bijící kontrasty jsou střídány s měkkými doteky štětce, to vše je na první pohled nelogické, dalo by se říci až hříšně svévolné.“

 

Zdeněk Burian se ale věnoval také realistické portrétní malbě. Jeho dosud nejkomplexnější výstava proběhla v Jízdárně Pražského hradu v roce 2005. Od roku 2011 má Zdeněk Burian vlastní muzeum ve Štramberku a spjatý je také s Dvorem Králové nad Labem, pro jehož zoologickou zahradu namaloval četná plátna. Zdeněk Burian zemřel v roce 1981 v Praze a za svůj život vytvořil kolem 10 000 děl určených k reprodukci.

Více informací na webu Obecního domu

Přidat komentář