Abegg Stiftung

Ve švýcarské vesničce Riggisberg nedaleko Bernu se nachází na dohled od zasněžených vrcholků hor muzeum Abegg-Stifftung, které nabízí ucelenou sbírku dějin textilu.

villa_abegg_1

Ve vile postavené v šedesátých letech manželi Wernerem a Margaret Abegg je výzkumné pracoviště historiků umění a konzervátorů, které má svou muzejní výstavní část přístupnou od roku 1970. Je to místo, o kterém jsem už v minulosti mnohé slyšel, protože v něm od počátku pracoval český historik umění Karel Otavský, specialista na zlatnictví v době Karla IV. a historický textil a měl jsem tu čest být posluchačem jeho kurzu o historii sakrálního uměleckého řemesla na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, kde přednášel po svém odchodu do důchodu.

 

Muzeum má v současnosti moderně řešenou expozici, která je veřejnosti přístupná od roku 2011. V expozici může návštěvník vidět řadu krásných historických textilií, převážně získaných v Egyptě a pocházející z období pozdní antiky, ale také řadu překvapivých uměleckých děl, které by tam málokdo čekal, tedy obrazů od mistrů jako byli Sandro Boticelli nebo Jan Brueghel starší.

Abegg-Stiftung-2

Vila Abegg-Stifftung má charakter obydleného domu a je naplněna působivými historickými artefakty, stejně jako částí s prostorem klasické výstavní expozice, která se dělí do dvou polovin, z nichž jedna sleduje vývoj v Evropě a druhá chronologicky v Asii. Návštěvník tak může přecházet a sledovat, kudy se ubíral vývoj textilu. Pro dokreslení epochy jsou k vidění chef d´ouvres ze sbírky manželů Abeggových. Werner byl průmyslník, který při nacistické hrozbě odjel do New Yorku, kde se seznámil se svou pozdější chotí Margaret, historičkou umění, jež budovala ideu sbírky, jež patří k nejrespektovanějším na světě, o čemž svědčí návštěvy odborníků na historický textil ze všech koutů naší planety.

 

Ačkoli jsme byli hosté Abegg-Stifftung nebylo možné na místě fotografovat, ale vezměte zavděk odkazem na jejich webové stránky – www.abbeg-stiftung.ch. Kromě výstavní činnosti se odborníci v nadaci věnují rozsáhlé badatelské a vědecké činnosti. Práce s historickým textilem patří k velice obtížným, ostatně vychází z povahy materiálu. Jakákoli manipulace s materiálem starým po staletí je pochopitelně velice náročná.

 

Pro letošní rok Abbeg-Stiftung vystavuje dočasnou výstavu Luxus na Nilu – pozdně antické oděvy z Egypta, které ukazují antické oblečení, které díky suchému egyptskému podnebí přežilo po mnohá staletí. Je to vpravdě fascinující náhled i s možnou interpretací, jak se tyto speciální oděvy nosily. Všechny vystavené exponáty jsou přímo z depozitářů nadace a nadace žádné jiné artefakty nevystavují, než ty, které manželé Abbegovi sesbírali.

 

Kromě textilu pak můžete vidět i další díla uměleckého řemesla – práce z alabastru, krásná zlatnická díla z přelomu 16. a 17. století, ale i oltářní dílenský triptych Rogiera van der Weydena. Dozvíte se jak se vyráběl královský purpur, jak se oblékaly antické tuniky i jak dlouho se vlastně nosily a používaly. V současnosti vychází velká dvoudílná monografie o historii sametových textiliích do roku 1500. Nadace není otevřena celoročně. Letošní sezóna začala 28. dubna a potrvá až do 10. listopadu. Otevřeno je denně od 14 do 17:30.

 

KDE: Riggisberg, CH-3132

KDY: 28.4. – 10.11. denně 14:00 – 17:30

WEB: www.abbeg-stiftung.ch

 

Tento článek vznikl za finančního přispění společnosti TAU Seating s.r.o.

Přidat komentář