Kladrubský hřebčín a hornické památky Krušnohoří se dostaly na seznam UNESCO

Kladrubský hřebčín a hornický region Krušnohoří/Erzgebirge byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Počet památek v České republice s titulem světového dědictví se rozrostl na čtrnáct, informovala ČT.

ruda_vez_smrti_u_ostrova

Návrh na zápis Erzgebirge/Krušnohoří podalo Česko a Německo. Hornický region má 22 součástí a 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří.

Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti u Ostrova, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.

V regionu vznikla řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví, které se zejména v 16. století, ale i později šířily z Krušných hor do celé Evropy i dalších částí světa. Rudá věž smrti zároveň připomíná utrpení politických vězňů, kteří byli v 50. letech 20. století nuceni pracovat za nelidských podmínek v jáchymovských uranových dolech. Je třeba dodat, že z této oblasti pochází řada krásných uměleckých dílech z doby císaře Rudolfa II., které se nachází v německých a rakouských muzejích. Jedná se o tzv. handštajny a donnerštajny, artefakty zejména z radioaktivního smolince těženého v Jáchymově, kterému se připisovala zázračná léčivá moc, protože jsou radioaktivní. Na ikonografii těchto artefaktů jsou christologické, mariánské a hagiografické náměty.

Myšlenka nominovat vybrané hornické památky k zápisu na seznam UNESCO vznikla na saské straně v roce 1998. Zhruba po deseti letech se do přípravy projektu zapojily Ústecký a Karlovarský kraj. Sasko a Česko předložily společnou přeshraniční žádost o zápis už podruhé, první žádost kvůli administrativním výhradám stáhly.

Druhou oblastí je Kladrubský hřebčín, který je ale zapsán podmíněně. Hřebčín podal nominační dokumentaci na konci ledna 2018. Ještě letos v květnu ministerstvo kultury uvedlo, že na základě aktuálního doporučení od Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), aby dopracovalo návrh kladrubského hřebčína a jeho krajiny, český stát nominaci odloží a předloží ji do konce února 2020.

„Předpokládali jsme, že letos se o nás hlasovat nebude. Ve čtvrtek jsem dostal informaci z Baku, že se jim naše nominace tolik líbí, že o nás budou hlasovat už tento rok,“ řekl ředitel hřebčína. „I hodnocení ICOMOS bylo velmi příznivé,“ dodal.

Přidat komentář