Výstava Český a římský král Václav IV.

Gotické umění krásného slohu kolem roku 1400 v Císařské konírně na Pražském hradě.

VIV_1

K výročí 600 let od úmrtí českého a římského krále Václava IV. probíhá výstava kurátora Jaroslava Sojky a jeho spolukurátorů a zároveň profesorů Jiřího Kuthana a Jana Royta a dále historika Jaroslava Čechury a Jana Vlčka.

 

Výstava připomíná umění Václava IV., pro které našel český dějepis umění vhodné označení tzv. krásný sloh. Jen pro připomenutí několika historických faktů o osobě krále Václava IV. Narodil se v bavorském Norimberku 26. února 1361 a zemřel na Novém Hradě u Kunratic 16. srpna 1419. Jeho matkou byla královna Anna Svídnická. Osobnost krále Václava IV. je historiky, ale vlastně i filmaři a romanopisci vykládána často poněkud zvláštně. Mnozí totiž akcentují jeho negativní rysy, které jistě měl, ale zároveň nezřídka opomíjejí jeho rysy pozitivní.

 

Václav IV. žil ve velmi neklidné době. V Říši byla neutěšená situace, mezi Francií a Anglií probíhal táhlý válečný konflikt, nedobrá situace byla také na papežském stolci, ale i na Univerzitě a v zemích Koruny české se schylovalo k ikonoklastické husitské revoltě. Ani z jednoho manželství, ať už s Johanou a později Žofií navíc neměl potomka. S bratrem Zikmundem byl v ostrém sporu, stejně jako se šlechtou i arcibiskupem. Není tedy divu, že se rád uchyloval na své hrady, kde se věnoval lovu a své velké lásce – umění, a to ne ledajakému!

 

Jaroslav_Sojka_Katedrální motivy_publikace vydaná k příležitosti výstavy

Jaroslav_Sojka_Katedrální motivy_publikace vydaná k příležitosti výstavy

Výstava Český a římský král Václav IV. se koná pod valenou klenbou Císařské konírny z doby Rudolfa II. a díky architektovi Jiřímu Sušankovi se na rozdíl od ostatních výstav středověkého umění odehrává záměrně ve světlých prostorách. Nebudete tak muset namáhat oči v šerosvitu, ale užijete si dosyta konečně zdůrazněných bohatých barev středověkého umění.

 

Na výstavě je k vidění celá řada vzácných artefaktů a ačkoli tvůrci sami přiznávají, že nedostali ani zdaleka všechny exponáty, o které se pokoušeli, je třeba vyzdvihnout, že výběr je skutečně pestrý a pokrývá zápůjčky nejen z tuzemska, ale i ze Slovenska, Německa, Rakouska, Polska, Švýcarska, Francie, Anglie a USA. Tvůrci pak ve stručných, ale informačně nabitých panelech zmiňují další díla, která by tam podle nich měli patřit, což je příležitost pro vaše chytré telefony s mobilními daty, protože si je hned můžete vyhledat a sami se o jejich úsudku přesvědčit.

 

Rád bych ocenil instalaci středověkých architektonických monstrancí, které jsou instalovány inteligentně, tak jak si takovou instalaci představuji. Tedy za monstrancemi je ještě zrcadlo, kde si můžete prohlédnout zadní část, která je pochopitelně rovněž výtvarně zajímavá. Kurátoři vybrali krásnou Sedleckou monstranci, ale stejně tak pěknou monstranci z Velké Bíteše. Možnost je vidět vedle sebe je úžasný zážitek.

 

Na výstavě dále mimojiné uvidíte stylizované kněžiště pomyslné kaple s figurálními vitrajemi v oknech, působivé historické textilie, iluminované rukopisy, pečetě, ale pochopitelně soubory sochařských a malířských děl špičkové kvality. Bezesporu jedna z výstavních událostí letošního roku.

 

KDY: 16. srpna 2019 – 3. listopadu 2019

KDE: Císařská konírna Pražského hradu

WEB: www.hrad.cz

FB: Kultura na Hradě

FB: Culture at the Castle

Přidat komentář