Evropská muzea a koronavirus (Article is also in English)

Zaměstnanci v pařížském Louvru z obavy před koronavirem uzavřeli brány muzea tuto neděli. Čekali až do poslední chvíle na doporučení francouzské vlády. Louvre, který je jedno z nejnavštěvovanějších muzejí světa se tak připojil do už velice dlouhého seznamu muzejí a pamětihodností, které jsou uzavřeny veřejnosti. (Scroll down for English)

The Raft of the Medusa, Le Radeau de la Meduse, Musee du Louvre, Paris

Francie už v sobotu navrhla zavřít všechna místa, kde se objeví více než 5000 lidí denně, aby zabránila šíření viru. V současnosti má potvrzených 130 případů nákazy a dvě úmrtí. Do Louvru přijde pochopitelně více než jen 5000 lidí denně a zaměstnanci se pochopitelně obávají o své zdraví.

 

Muzea a památníky vyhlíží dopad na mezinárodní propad počtu turistů, zvláště pokud zasáhne do letních měsíců, kdy se na dovolenou jezdí nejčastěji. Na konci ledna čínská vláda zastavila prodej turistických pobytů do Francie a vůbec doporučila do zahraničí necestovat. Francie je nejoblíbenější čínskou turistickou destinací a navštíví jí 2, 2 milionů čínských turistů ročně. Louvre je nejnavštěvovanější muzeum světa s 9,6 miliony návštěvníků a 75% je z ciziny. Na prvním místě byla loni Čína a druhé USA. Letos je USA bezesporu na prvním místě, ale Čína je pořád druhá podle údajů poskytnutých samotným Louvrem!

 

Palazzo Ducale/Dóžecí palác

Palazzo Ducale/Dóžecí palác

Itálie je nejvíce zasaženou oblastí v Evropě a má 1694 nakažených a 41 mrtvých. Už minulé pondělí zavřely úřady všechna muzea v Severní Itálii. V Benátkách, které se ještě nezotavily z listopadových záplav byl předčasně ukončený karneval a obchodníci ve městě to začínají docela dost pociťovat. Podle britského Guardianu záplavy způsobily propad proti normálu o 40% a koronavirus snižuje tržby o 30-40% za první kvartál.

 

Počet nakažených ve Velké Británii sice stoupá, ale velmi navštěvovaná Britská muzea zůstávají otevřena. Na svých webových stránkách uvádí, že bezpečnost zaměstnanců je na prvním místě a muzeum sleduje informace britských úřadů, jež mají ve své gesci veřejné zdraví. V případě jakékoli změny bude muzeum okamžitě reagovat na doporučení orgánů.

 

V České republice je nyní nakaženo 5 lidí koronavirem a kulturní akce rušeny nejsou. Akce na 5000 lidí se musí hlásit úřadům. Velká většina hradů a zámků je zavřena do 1. dubna kvůli zimním měsícům, nikoli koronaviru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ENGLISH VERSION

In Italy, which was the first European country to report a significant spread of the disease, there are 1,694 cases of the virus, and 41 people have died, as of time of writing.

 

Staff at the Louvre forced the museum to close on Sunday due to growing fears over the spread of the coronavirus. The move comes after the French government became the latest to ban large gatherings. Museums and historic sites around Europe face a sharp fall in attendance because of the disruption caused by the fast-spreading virus.

On Saturday, the French government banned gatherings of more than 5,000 people in an effort to contain the spread of the virus. The country has confirmed 130 cases and two deaths and Louvre welcomes definitely more than 5,000 people a day. There is a real concern on the part of staff Louvre museum.

Museums and cultural sites look set to see a drop in international tourism, especially if the virus continues to spread into the high summer season.

At the end of January the Chinese government blocked people from buying tour packages and discouraged citizens from traveling abroad. France is a top destination for Chinese tourists, around 2.2 million of whom travel there each year. The Louvre is the most visited museum in the world, and 75 percent of its 9.6 million visitors last year were from abroad. The majority of oversees visitors come from the US but China is now in second place, according to the museum.

In Italy, which was the first European country to report a significant spread of the disease, there are 1,694 cases of the virus, and 41 people have died, as of time of writing.

Last Monday, authorities shut down all museums in northern Italy. In the city of Venice, which is still recovering from severe flooding in November, the annual carnival was ended early and the majority of tourists have emptied out of the city. While the flooding saw income drop by 40 percent at the end of last year, new figures suggest the virus could cause a 30 to 40 percent dip in the first quarter of 2020, according to The Guardian.

As the number of coronavirus cases in the UK rises, the British Museum in London says on its website: “We continue to closely review the advice from Public Health England who assess the UK risk as moderate,” and so it has made not changes in its operations. Today it updated that advice, adding: “The safety of our staff and visitors is of the utmost importance and we keep situations like this under active review and update advice issued accordingly.”

There are 5 people infected by coronavirus and cultural events are not cancelled. Events with more than 5000 visitors must be reported to authorithies. Major of castles are closed till 1. April, but not because of coronavirus, but winter season.

Přidat komentář