Historickým městem roku je Štramberk (Article is also in English)

Historickým městem roku 2019 se stal Štramberk v Moravskoslezském kraji. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další investice do kulturního dědictví si starostka převzala v Praze. (Scroll down for English)

foto: Ondřej Slanina, RealArts.cz

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Městská památková rezervace Štramberk má na svém území 98 kulturních památek. Podle pořádajícího sdružení se rezervace opravuje dlouhodobě a systematicky.

 

ZDE SI PŘEHRAJTE VIDEO O ŠTRAMBERKU

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Historical city of the year is Stramberk

 

Historical city of the year 2013 become Stramberk in Moravian-Silesian Region. The award for the best care of monuments and the reward of one million crowns for further investments in cultural heritage was taken over by the mayor in Prague.

 

The competition is organized by the Association of Historic Settlements of Bohemia, Moravia and Silesia, Ministry of Culture and Ministry of Regional Development, which appreciate the best use of subsidies from the Program for the Regeneration of Urban Monument Reserves and Zones. The Štramberk Municipal Monument Reserve has 98 cultural monuments on its territory. According to the organizing association, the reservation is repaired on a long-term and systematic basis.

 

PLAY VIDEO ABOUT CITY STRAMBERG
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Přidat komentář