Hrad a zámek Horšovský Týn

Původně biskupský hrad byl po požáru přestavěn na krásný renesanční zámek.

horsovsky_tyn_1

Na skalnatém ostrohu v kupecké osadě Týn, která později získala přídomek Horšovský, vystavěl pražský biskup vystavěn opevněný raně gotický hrad kastelového typu. V interiérech objektu jsou vidět ještě jeho stopy, zejména v raně gotické kapli. Po husitských válkách hrad získala šlechta. Nejdříve Ronšperkové, páni z nedalekých Poběžovic a od roku 1535 získali od nich panství Lobkowiczové.

horsovsky_tyn_2

V roce 1547 ve městě hořelo a oheň zasáhl hrad. Lobkowiczové hrad přestavěli na renesanční zámek a v této podobě se zámek dochoval dodnes. Lobkowicz si nechal vytvořit pohodlný renesanční zámek, který měl mít kolem všech budov na nádvoří arkády a pavlače. Všechny průčelí byly pokryty sgrafitovou výzdobou. Po pol. 16. stol nechal Kryštof z Lobkovic v zámeckém parku vybudovat loretu, míčovnu, gloriet, část vnějšího opevnění zámku a purkrabství na západním nádvoří.

horsovsky_tyn_4

V roce 1623 panství koupil za nepatrný obnos jako levný pobělohorský konfiskát štýrský hrabě Maximilian Trauttmansdorff, který byl diplomatem na císařském dvoře. Trauttmansdorffové vlastnili zámek více než 300 let až do roku 1945, kdy zámek převzala na základě Benešových dekretů státní správa. Hrad a zámek Horšovský Týn je cenný tím, že po renesanční přestavbě v 16. století nebyl již později přestavován, až na drobné změny na zadním nádvoří při poslední rekonstrukci na konci 19. století.

horsovsky_tyn_5

Web zámku, jehož prohlídkové okruhy vám zaberou pět hodin je na této adrese

Přidat komentář